ŻYCIORYS

Skrzypaczka Łucja Madziar urodziła się w Polsce, gdzie muzyka Chopina i Szymanowskiego wywierała na nią duży wpływ już od najmłodszych lat. Po ukończeniu podstawowej edukacji muzycznej w Poznaniu, w wieku 16 lat rozpoczęła studia na Akademii Muzycznej w Rostocku w klasie skrzypiec prof. Petru Munteanu, a następnie kontynuowała naukę na Uniwersytecie w Grazu u prof. Silvii Marcovici, kończąc je z dyplomem magistra sztuki.

Będąc uczestnikiem kursów mistrzowskich pracowała pod kierunkiem takich wielkich osobistości, jak Ida Haendel, Shlomo Mintz, Igor Ozim i Gerard Poulet. Łucja Madziar jest zwycięzczynią Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Vaclava Humla w Zagrzebiu oraz laureatką Międzynarodowego Konkursu im. Fritza Kreislera w Wiedniu. Otrzymała także nagrodę DAAD za wybitne osiągnięcia oraz została uhonorowana nagrodą Aalto dla młodych artystów.

Od debiutu w Laeiszhalle w Hamburgu z koncertem skrzypcowym J.Brahmsa Łucja Madziar regularnie występuje jako solistka z orkiestrami, takimi jak Essen Philharmonic, State Orchestra Hanover, Wuerttenberg Chamber Orchestra Heilbronn, Folkwang Chamber Orchestra Essen i innymi. Współpracujący z nią dyrygenci to między innymi Stefan Soltesz, Ivan Repusic, Joerg Faerber, Karen Kamensek, Alexander Joel i Pavel Baleff.

Innym ważnym aspektem jej kariery muzycznej jest praca na stanowisku koncertmistrza od 2006 roku. Obecnie jest pierwszym koncertmistrzem Deutsche Oper Berlin, od 2010 roku pełni funkcję pierwszego koncertmistrza Państwowej Orkiestry Operowej w Hanowerze. W latach 2006-2010 pełniła tę funkcję w Filharmonii w Essen, a w sezonie 2015/16 była koncertmistrzem Filharmonii w Monachium.

Ponadto regularnie występuje gościnnie jako koncertmistrz z prawie wszystkimi prestiżowymi orkiestrami niemieckimi i zagranicznymi, takimi jak Filharmonia Monachijska, Gewandhaus Orchestra w Lipsku, Bayerisches Staatsorchester Monachium, Staatskapelle Berlin, Guerzenich Orchester w Kolonii, WDR Radio Orchestra w Kolonii, NDR Radiophilharmonie Hannover, Museumsorchester Frankfurt, Düsseldorfer Symphoniker, Mannheimer Staatstheater, Dortmunder Philharmoniker, Bochumer Symphoniker i Vlaamse Opera, pod kierunkiem takich dyrygentów jak Zubin Mehta, Valery Gergiev, Kirill Petrenko, Simone Young, Sir Roger Norrington, Thomas Hengelbrock, Krzysztof Urbański, Andrei Boreiko i inni.

Z zamiłowania i doświadczenia kameralistka, Łucja Madziar występowała z recitalami na festiwalach w Europie i obydwu Amerykach, m.in. na Beethovenfest Bonn, Festspiele Mecklenburg-Vorpommern, Bowdoin Summer Music Festival, Styriarte (Graz), Paderewski Festival (Warszawa), Festival Mitte Europa i Festspiele Herrenhausen. W 2012 roku wraz z pianistką Kathariną Sellheim i wiolonczelistą Johannesem Krebsem założyła zespół Klaviertrio Hannover, który to zespół jest znany ze swoich wyjątkowych interpretacji.

Wydana w roku 2019 przez firmę Genuin płyta zespołu z wczesnymi kwartetami fortepianowymi Ludwiga van Beethovena (z altowiolistą Konstatinem Sellheim) otrzymała znakomite recenzje i została nominowana do prestiżowej nagrody Opus Klassik 2020, w kategoriach nagranie muzyki kamerlanej roku oraz Beethoven 250.

Łucja Madziar gra na mediolańskich skrzypcach zbudowanych w 1759 roku przez Carlo Landolfiego.

Pliki do pobrania: biografia